A SZENT ÁGNES TAGÓVODA TÖRTÉNETE

A SZENT ÁGNES TAGÓVODA TÖRTÉNETE

 

 

   Az óvoda kezdetben a Vay  kastély épületében volt elhelyezve. A kastélyt 1850 körül a  Szentmiklóssy család építette. Pár év múlva Vay Alajos lett a helység, s vele együtt a kastély tulajdonosa is. Ő a kastély szép főúri berendezésére fektette  a  fő súlyt.  Fásítja, és szépen parkosítja a környékét. Tulajdonosa volt a Hámos család és Serényi Béla, és tőle kapta unokatestvére gróf Serlényi János. A háború után államosítják, és műemlék jellegűvé nyilvánítják.

   1949-ig nyári időszaki óvodaként működött.  Mezőgazdasági munkás szülők gyermekeinek elhelyezési problémáit enyhítette. 1949. május 1-én beindult az állandó jellegű napköziotthonos óvoda  Sövényi  Józsefné képesítés nélküli óvónő vezetésével. Az intézmény ekkor mindössze két helyiségből állt.  A korlátozott anyagi lehetőségek miatt az óvoda berendezése és egyéb felszerelési tárgyai igen egyszerűek és kezdetlegesek voltak: asztal, lóca, vaskályha. Víz nem volt bent. 1953-ban középfokú végzettséggel rendelkező óvónőt kapott az óvoda Dobi Istvánné személyében. Ekkor 40-45 gyermekkel működött az intézmény. 1957-ben Kovács Istvánné került az óvoda élére és 1994-ig ő is maradt az intézmény vezetője. Az intézmény egy ideig körzeti feladatokat is ellátott. ( Ide jártak a Sajópüspöki és 1986-tól a Sajónémeti gyermekek is.) A rendszerváltás után Sajónémeti (1992-ben), majd  Sajópüspöki (1994-ben) megépítette saját óvodáját, így újra csak a Bánrévén élő gyermekek jártak ide. 1994. szeptember 1-el Ujváryné Szabó Erika lett az intézmény vezetője.

   Az óvoda 2001-ig 3 csoporttal, 2001. szeptemberétől 2 csoporttal működik. 1999-ben készítettük el  saját nevelési programunkat, majd 2004-ben Minőségirányítási Programunkat. 2008. szeptember 1-től 2011. augusztus 31-ig Intézményfenntartó társulás keretében a Sajópüspöki óvoda a tagintézményünk volt. 2010. szeptember 11-én átadásra került új óvodánk, így a kastély épületéből egy modern, jól felszerelt épületbe kerültünk. A gyermekek fejlesztéséhez két 54 m2-es csoportszoba, két mosdó, gyermeköltöző, egy 64 m2-es tornaszoba és kiszolgáló helyiségek állnak rendelkezésre. A fejlesztés adta feladatokat 4 fő óvodapedagógus, 2 fő dajka, és 2 fő kisegítő látja el.

   2017. szeptember 1-től intézményünk az Egri Főegyházmegye fenntartásába került Szent Ágnes Tagóvoda néven, és a Szent Mihály Katolikus Általános Iskola tagintézménye lett. Szeretnénk az ott kialakított katolikus értékrendet átvenni, megalapozni és továbbvinni. A gyermek nevelése elsősorban a család joga és kötelessége. A gyermek Isten ránk bízott ajándéka. Szüleinek olyan kincse, amelynek értékét gyakran kevéssé ismerik, s a katolikus óvoda  munkája során ez a kincs a szülő számára fokozatosan föltárul. Sok gyermek a katolikus óvodában szerzi első vallásos ismereteit. Életkori sajátosságaiból fakadóan fontos, hogy kezdetben az őt körülvevő felnőttek, óvodapedagógusok és a nevelőmunkát közvetlenül segítők életmunkájából tapasztalja meg Isten szeretetét.

                                                                                                              Ujváryné Szabó Erika

                                                                                                                   tagintézmény vezető