Iskolánk története

 

   Iskolánk a Tompa Mihály Körzeti Általános Iskola történelme a régmúltba nyúlik vissza. Bánrévén az első iskoláról 1766-ban tesznek említést, amikor a község átkerült a Sajópüspöki egyház fennhatósága alá. Községünk első iskolaépülete a Basa – sor (Templom Út) ma Béke úton állt egy családi házban. Ez volt Bánréve legrégebbi része.

   1908-ban lett kész az új tanító lakással egybeépített két tantermes, szertárral is rendelkező iskola, mely állami fenntartású volt. Nagy előrelépés és fejlődés volt ez a község életében, hiszen nem sok település rendelkezett akkor saját iskolával. 1938- ban olyan árhullám vonult végig a Sajón, hogy a falut majdnem teljesen elöntötte. Az iskolába az ablakon folyt be a víz. Tanítani nem lehetett. A gyerekek a laktanyában jártak iskolába. 1946- ban az árvíz sújtotta iskolaépület Gál Károly igazgató úr vezetésével, a község közadakozással lakhatóvá tette. 1955- 56 –ban 4 tantermes iskola épül állami költségvetésből- új helyen nem a régi iskola mellett, mely a mai napig is áll. 1959- ben két újabb tanterem építésébe fognak. Ezt megyei segítséggel tudják befejezni. Az újabb tantermekre szükség is van, mert  Sajópüspökiből a felső tagozatos tanulókat ide körzetesítik.

 

Az 1960/61- es tanév Frits Sándor irányításával kezdte az iskola, aki megszervezte az iskola énekkarát, mely nagyban hozzájárult a község kulturális életének fellendítéséhez. Ő 1967- ben ment nyugdíjba ezért 1967. szeptember 1-jétől Virág Imre lett az iskola igazgatója, aki nagy szakmai tudással, gyerekszeretettel vezette iskolánkat. Kerek 30 évig látta el ezt a feladatot. Öregbítette iskolánk hírnevét, mivel nagyon sok tanuló ért el kiváló eredményt, akik továbbtanulva diplomát, jó szakmát szereztek. Megalapozva ezzel jövőjüket. Vezetése alatt az 1970/71-es tanévre elkészült az új szárny, amelybe újabb tanterem nevelői szoba és igazgatói szoba kapott helyett. Erre a bővítésre nagy szükség volt, mert a Sajónémeti tanulókat is- alsó és felső tagozat- ide körzetesítették. Fontos hogy újabb korszerűsítéssel az 1980/81-es elkészült vizesblokk és a központi fűtés. A tanuló létszám folyamatosan növekedése miatt 1988. november 15 –re elkészült újabb 4 tanterem, nagy tornaterem, konyha és kiszolgálóhelyiségek. Oktatási intézményünkben így már 12 tanterem tanári szoba könyvtár politechnikai számítástechnikai terem található. Tanulólétszámunk ekkor 227 fő, az ő oktatásukat és nevelésüket 17 főállású pedagógus látta el. Intézményünk 1993- ban ünnepélyesen felvette Tompa Mihály nevét. Nem volt véletlen a választás ugyanis méltóvá tette erre a történelmi nagysága és környékünkhöz fűződő személyes kötődése.

 

1997. márciustól Hendrik Erzsébet vezette az iskolát, majd 1997 szeptember 1- jétől Tóth Csabáné lett iskolánk igazgatója, akinek vezetésével Általános Művelődési Központtá alakultunk. Ekkor hoztuk létre a testvériskolai kapcsolatot a Rimaszécsi Alapiskolával is. Tartalommal töltöttük meg ezt a kapcsolatot hisz ellátogatunk egymás kulturális és sport rendezvényeire közelebb hozva egymáshoz mind a nevelőket mind, pedig a tanulókat. 1998- tól működik iskolánkban a kazincbarcikai Kodály Zoltán Művészeti Iskola kihelyezett tagozata. Nagyon sok tanulónk vesz részt a délutáni zeneoktatásban, akik a megszerzett zeni tudásukat rendszeresen bemutatják rendezvényeinken. Hagyománnyá vált hogy közösen emlékezünk meg a Magyar Kultúra Napjáról.

 

Sajnos az újonnan felépített iskolarész martinsalakos volt, falai megrepedtek, életveszélyessé vált, így alkalmatlanná vált a tanításra..

 

2002. őszén megtörtént az új iskola alapkőletétele.

 

Állami támogatásból és példás emberi összefogásból sikerült felépíteni majd 2003. augusztus 28- án átadni az új iskola épületét. A gyerekek nagy örömmel vették birtokukba a XXI. Század követelményeinek is megfelelő korszerű iskolát.

Iskolánk népszerűségének és törvényi változásoknak is köszönhetően tanulólétszámunk folyamatosan növekszik. 2008. szeptember 1-jétől Bánréve, Hét, Serényfalva és Sajópüspöki község önkormányzata Intézményfenntartó Társulás formában működtette iskolánkat.

2012. szeptember 1-től iskolánk fenntartója az Egri Egyházmegye lett. Ekkor vettük fel a Szent Mihály nevet.